Windows Server 2022 Önizleme Sürümü Duyuruldu

2 Mart 2021 tarihinde Microsoft Program Yönetimi, Core OS ve Edge Altyapısından sorumlu Başkan Yardımcısı Bernardo Caldas tarafından “Microsoft Server Blog” üzerinde yazılan yazıda Windows Server 2022’yi duyuruyoruz – Şimdi Önizlemede başlığı kullanıldı.

Bernardo Caldas’ın açıklamalarına göre;

Windows Server 2022’nin bu yıl sonuna doğru yayınlanacak ve bir sonraki sürüm olan Long-Term Servicing Channel (LTSC) öncesi ön izleme sürümü artık yayında.

Windows Server 2022, bugüne kadar en hızlı benimsenen işletim sistemi olma özelliğine sahip Windows 2019 mimarisi üzerine kurulmuş. Windows Server 2022 gelişmiş çok katmanlı güvenlik, Azure ile birlikte çalışabilme yetenekleri ve modern container uygulamaları için esnek bir platform sağlayan özellikler ile donatılmış.

Gelişmiş çok katmanlı güvenlik

Windows Server 2022 Secured-core (güvenli çekirdek) sunucu ve güvenli bağlantı gibi yeni güvenlik yeteneklerine sahiptir.

Secured-core server, çok katmanlı güvenlik sunmak için donanım, firmware ve işletim sistemi ile birlikte çalışarak güçlü tehdit koruması sağlar.

Windows Server’ı güvenli bir şekilde başlatmak ve firmware güvenlik açıklarından kaynaklanan riski en aza indirmek için Trusted Platform Module 2.0 ve System Guard’ı kullanır.

Secured-core, Credential Guard ve Hypervisor-protected code integrity (HVCI) gibi sanallaştırma tabanlı güvenlik (virtualization-based security (VBS)) özelliklerini içerir.

Credential Guard, kimlik bilgileri gibi hassas varlıklar için önleyici savunma sağlar ve HVCI, gelişmiş kötü amaçlı yazılımların sisteme müdahale etmesini önlemek için donanım tabanlı güvenlik uygular.

Güvenli bağlantı, gelişmiş koruma için taşıma sırasında ek bir güvenlik katmanı ekler.

Windows Server 2022, varsayılan olarak etkinleştirilen daha hızlı ve daha güvenli şifreli hypertext transfer protocol secure (HTTPS) ve Transfer Layer Security (TLS) 1.3 ile bağlantı güvenliğini artırır.

Kullanıcılar ayrıca, Server Message Block (SMB) protokolünü ve daha iyi kontrolleri de destekleyen endüstri standardı AES-256 şifreleme ile sunucu iletişimlerini daha da güvenli hale getirebilirler.

Azure ile hibrit çalışma özellikleri

Windows Server 2022, şirketlerin, On-Premise yatırımlarıyla, Cloud’un avantajlarından yararlanmasını sağlayan birlikte çalışma özelliklerine sahiptir. Bu konuda öne çıkan ve Windows Server 2022 ile en iyi çalışan 2 önemli özellik Azure Arc ve Storage Migration Service tir.

Azure Arc, Azure üzerindeki tek bir kontrol panelini kullanarak, şirket içerisindeki, çoklu bulut ortamlarındaki ve kenar noktalardaki Windows sunucuların yönetilmesini sağlar.

Azure Arc aracılığıyla müşteriler, bu sunucular için Azure Policy, Azure Monitor ve Azure Defender gibi Azure yönetim özelliklerini kolayca kullanabilir. Windows Admin Center’dan kolayca Azure Arc bağlantısı etkinleştirilebilir. Ayrıca, önemli ölçüde iyileştirilmiş sanal makine yönetimi, daha basit bir olay görüntüleyici ve daha pek çok güncellemeyle geliştirilen Windows Admin Center v2103, Azure portalında da mevcuttur.

Windows Server 2022 ile şirket içindeki dosya sunucuları Azure’daki dosya sunucularına sorunsuz şekilde bağlanabilir. Depolama Geçiş Hizmeti (Storage Migration Service) nde yapılan güncellemeler, müşterilerin dosya sunucularını NetApp FAS’tan Windows Sunuculara taşımasına olanak tanır. Verileri sunuculara taşımak için Depolama Geçiş Hizmetini kullanmak, müşterilerin şirket içi depolama ayak izlerini azaltırken düşük gecikme sürelerini korumalarına olanak tanır.

Esnek uygulama platformu

Müşteriler, büyük ölçekli ve dağıtılmış iş-kritik uygulamaları çalıştırmak için Windows sunucuları tercih ediyorlar. Microsoft bu nedenle, platform yeteneklerini geliştirmeye, geliştiricilerin daha hızlı olmasını sağlayacak araçlar geliştirmeye ve SQL Server gibi, iş açısından kritik iş yüklerine daha iyi destek sağlamaya odaklanıyor. Windows Server 2022’de bunun yansılamarı görülebiliyor.

Windows Server 2022 de, Windows Containerlar için uygulama uyumluluğu ve Kubernetes ile Windows Conatainer deneyimi de dahil olmak üzere çeşitli platform iyileştirmeleri eklenmiş.

Daha hızlı download ve daha iyi performans sağlayan Windows Container Image boyutunun küçültülmesi önemli iyileştirmelerden birisidir.

Ek olarak Managed Service Accounts grubu (gMSA) sayesinde domaine dahil olmayan Container makinelerde Azure Active Directorye bağlı uygulamaları çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca, Windows Container deneyimini Kubernetes ile basitleştiren birkaç başka geliştirme de bulunuyor. Bu geliştirmeler arasında node konfigürasyonu için host-process containerları desteği, IPv6 ve Calico ile tutarlı network policy implementasyonu desteği yer almaktadır.

Windows Server 2022, platform iyileştirmelerine ek olarak, .NET uygulamalarını kapsayıcı (containerize) hale getirmeyi kolaylaştıran güncellenmiş bir Windows Admin Center aracına sahiptir.

Uygulama bir containerda olduğunda, onu Azure Container Registry’de barındırabilir ve ardından Azure Kubernetes Service dahil diğer Azure hizmetlerine dağıtabilirsiniz.

Windows Server 2022, 48 TB bellek ve 64 fiziksel sokette çalışan 2.048 mantıksal çekirdek gerektiren SQL Server gibi iş açısından kritik ve büyük ölçekli uygulamaları destekler.

Windows Server 2022 ön izlemesini deneyin

Windows Server 2022 Preview’i indirin

Windows Server 2022’yi Azure’da deneyin

Windows Admin Center’ı indirin

About The Author

Leave A Comment?

You must be logged in to post a comment.