D‑U‑N‑S Numarası Nedir?

D-U-N-S numarası nedir?

Dun & Bradstreet D-U-N-S numarası, işletmeler için benzersiz dokuz basamaklı tanımlayıcı bir numaradır.

Bu numara, Dun & Bradstreet’in patentli kimlik çözümleme süreci sonrası atanır. Dun & Bradstreet ‘in DUNSRight metodolojisine uygun olarak bir şirketi diğer şirketlerden ayıracak şekilde benzersiz bir numaradır.

D-U-N-S numarası, bir şirketin en kapsamlı ve sürekli güncellenen canlı kimlik numarasıdır.

D‑U‑N‑S numaralarına genellikle kredi verenler ve potansiyel iş ortakları tarafından söz konusu şirketin güvenilirliğini ve/veya finansal istikrarını tahmin etmeye yardımcı olması için başvurulur.

Data Universal Numbering System kelimelerinin ilk harflerinden oluşan D-U-N-S, 330 milyondan fazla küresel işletme hakkında güncel ve zamanında bilgi sağlamak için kullanılır.

D-U-N-S numarası ayrıca Live Business Identity ve ticari risk değerlendirme uygulamalarının bir diğer önemli unsuru olan kurumsal varlıklar arasındaki ilişkilerin (hiyerarşiler ve bağlantılar) tanımlanmasını sağlar.

D-U-N-S numarasına neden ihtiyacım var?

D‑U‑N‑S numarası, işletmeler hakkındaki bilgileri tanımlamak ve bunlara erişmek için dünya çapında kullanılmaktadır.
Bir D‑U‑N‑S numarası, bir şirketin Dun & Bradstreet ticari kredi dosyasını tanımlar. Bu dosya, firma bilgilerini (şirket adı, adresi, telefon numarası vb.), şirketin şubelerini ve ilişkili şirketleri (merkez, şubeler, yan kuruluşlar, vb.) ve farklı mali durum göstergelerini, değerlendirmelerini, puanlarını ve derecelendirmeleri içerebilir.

Hepsi birlikte ele alındığında, bu bilgi profiline Dun & Bradstreet Live Business Identity adı verilir.

Potansiyel iş ortakları ve kredi verenler, D‑U‑N‑S numaranızı veya diğer ticari tanımlayıcıları kullanarak işletmeniz hakkında bir ticari kredi raporu talep edebilir.
Aynı şekilde, çalışmak isteyebileceğiniz herhangi bir şirket hakkında aynı bilgilere erişmek için siz de D-U-N-S numarasını kullanabilirsiniz.

Tüm dünyada geçerli olması ve benzersiz olması nedeniyle D-U-N-S numarası, bir kuruluşun veri yönetim mimarisi içerisinde birincil anahtar olarak da kullanılabilir.

Bu şekilde, D-U-N-S numarası (ve bağlantılı Live Business Identitiy verileri), bir şirketin müşterileri, ortakları ve tedarikçileri ile ilgili bilgilerin takibi konusunda tek bir doğruluk kaynağı sağlar.

Dun & Bradstreet’in benzersiz Live Business kimliğini, dünyadaki hemen hemen her işletmenin karşılıklı iş ilişkileri içgörüsü sağlayan dinamik bir tanımlayıcı olarak düşünebilirsiniz.

Dun & Bradstreet kredi raporunuzdaki bilgiler, şirketlerin Live Business kimliğinden gelir ve bir şirketle çalışıp çalışmayacağınıza veya ne ölçüde yada hangi şartlara göre çalışacağınıza dair bilinçli kararlar almanızı sağlar.

D-U-N-S numarası hakkında daha fazla bilgiye dun & bradstreet web sitesinden ulaşabilirsiniz.

D-U-N-S numarasını nasıl sorgularım?

Bir şirketin veya kendi şirketinizin D-U-N-S numarasını öğrenmek için dun & bradstreet web sitesinde D-U-N-S Number Lookup bölümünü kullanabilirsiniz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

You must be logged in to post a comment.