Yeni Başlayan Sistem Yöneticileri için temel AD replikasyon komutları

Merhaba sevgili meslektaşlarım.

Henüz mesleğin başında olan arkadaşlarımız için kafa karışıklığı yaratmamaya çalışarak, çok fazla teknik bilgi içermeyecek şekilde (basit ama kalıcı) bir kaç komut ile Active Directory replikasyonu konusuna değinmek istiyorum.

repadmin /syncall /AdeP tüm domain controller üzerinde sync yapmayı sağlayan komut. Bunu zaman zaman yapmanız gerekecek.

repadmin /showrepl ve repadmin /showrepl * /csv >showrepl.csv ile daha düzenli bir rapor alabilirsiniz. Burada AD ler arasındaki replikasyonları varsa hataları göreceksiniz.

repadmin /replsummary benim en çok kullandığım komuttur. Forest bazında replikasyon durumu ve sağlığı hakkında özet bilgi verir. Yeni bir şirkette işe başladığınız ilk günlerde ve izleyen günlerde haftada bir kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederim. Eski zamanlarda site lar arasında hat problemleri yüzünden ciddi sorunlar yaşanıyordu. Günümüzde gerek network altyapısının iyileşmesi gerekse AD deki gelişmeler sayesinde pek sorunla karşılaşmıyoruz.

Bunların dışında repadmin /syncall ve sonuna ekleyeceğiniz bazı değişkenlerle ihtiyacınıza göre replikasyonlar yapabilirsiniz.

Was this article helpful?

Related Articles

1 Comment

  1. Active Directory konusuna yeni başlayan arkadaşların en sık karşılaşacağı konuların başında replikasyonların kontrol edilmesi geliyor. Bu noktada çok faydalı bir makale olmuş. Eline emeğine sağlık.

Leave A Comment?

You must be logged in to post a comment.